Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Z Kaszub do Austrii
środa, 7 lutego 2018

Pochodzący z Austrii Ferdinand Neureiter był badaczem literatury kaszubskiej, autorem m.in. dwujęzycznego wyboru wierszy i krótkich opowiadań kaszubskich pt. „Kaschubische Anthologie”, a także zarysu dziejów literatury kaszubskiej pt. „Geschichte der Kaschubischen Literatur”.

Najnowsza publikacja "Z Kaszub do Austrii" ukazuje powstałą na przestrzeni kilkudziesięciu lat korespondencję do Neureitera, która jest swoistym zapisem kilkudziesięcioletniej rzeczywistości kulturalno-społecznej Kaszub. Najstarszy list - z roku 1960 – nadany został przez Annę Łajming, ostatni natomiast – rękopis wiersza – badacz otrzymał w 1993 roku od Wandy Kiedrowskiej. Najwięcej korespondencji powstało w latach 70. i 80. XX wieku. Całość zebrała i opracowała dr hab. Adela Kuik-Kalinowska z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

 

 

Najbliższe promocje: 

20 lutego 2018 - Chojnice 

27 lutego - Gdańsk 

19 marca - Słupsk

Szczegóły na stronie: www.kaszubi.pl w dziale Wydarzenia

Zapraszamy do zakupu publikacji w Księgarni Kaszubska Książka (link poniżej):

http://kaszubskaksiazka.pl/670-z-kaszub-do-austrii.html

Adela Kuik-Kalinowska – dr hab. prof. Akademii Pomorskie w Słupsku, badaczka literatury XIX i XX wieku w Instytucie Polonistyki, w Zakładzie Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich. Autorka książek: O „Czarnych kwiatach” i „Białych kwiatach” Cypriana Norwida. „Poetyka – konteksty – idee” (2002); Cyprian Norwid. Czarne kwiaty. Białe Kwiaty. Wydanie krytyczne (2002); Tatczëzna. Literackie przestrzenie Kaszub (2011). Współautorka książek: Od Smętka do Stolema. Wokół literatury Kaszub (2009) oraz Trzy Skarby. Motywy buddyjskie w kulturze polskiej (2013). Edytorka i współedytorka książek serii Wielkie Pomorze: Mit i literatura (2009), Tożsamość i wielokulturowość (2011), Sztuka i kultura (2013), Społeczności i narody (2017), a także tomów: Genologia Norwida (2005) oraz Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming (2016). Autorka opracowań literatury w serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich. Stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (dwukrotnie: Kraków oraz Berlin i Greifswald). Laureatka VI Międzynarodowego Kongresu Naukowego „Societas Humboldtiana Polonorum” (Kraków). Stypendystka Fundacji Heinricha Hertza (Kolonia 2013-2014). Poetka.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.