Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Promocja "Atlasu dziejów Pomorza..." w Gdyni
środa, 7 marca 2018
Nie znaleziono zdjecia
Fot. Radosław Kamiński

W Szkole Podstawowej nr 43 im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Gdyni odbyła się promocja "Atlasu dziejów Pomorza i jego mieszkańców - Kaszubów" autorstwa Jana Mordawskiego, który jest książką pomocniczą do nauki języka kaszubskiego.

Fot. Radosław Kamiński

Wydarzenie rozpoczęły występy dzieci uczących się języka kaszubskiego z gdyńskich szkół podstawowych nr 43, nr 6 oraz nr 40 pod przewodnictwem nauczycielek (kolejno) : Ewy Omernik, Celiny Kłodzińskiej oraz Urszuli Chomickiej. Następnie głos zabrała prowadząca uroczystość Lucyna Radzimińska, specjalista ds. edukacji w Biurze Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która wstępnie przybliżyła treść promowanej pozycji. Z kolei Danuta Pioch, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Renata Matys, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku, podziękowały autorowi nowej pozycji Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubkso-Pomorskiego za zaangażowanie i ciężką pracę nad stworzeniem Atlasu oraz podkreśliły jak bardzo ważną rolę odgrywają tego rodzaju pozycje książkowe w kształtowaniu i rozwoju edukacji kaszubskiej.

Fot. Radosław Kamiński

Fot. Radosław Kamiński

 

Po tej części przyszedł czas na laudację prof. dra hab. Tadeusza Palmowskiego kierownika Katedry Geografii Rozwoju Regionalnego w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, który  przedstawił w skrócie bogaty życiorys dra Jana Mordawskiego oraz  podkreślił walory edukacyjne i merytoryczne, zwracając  przy tym uwagę na ciekawe opracowanie graficzne.Po wystąpieniu profesora zabrał głos sam autor, który przybliżył zgromadzonym swoje dzieło oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w prace nad „Atlasem dziejów Pomorza...”.

Fot. Radosław Kamiński

 

Atlas dziejów Pomorza i jego mieszkańców -Kaszubów”  stanowi vademecum wydarzeń geologicznych, historycznych oraz całej gamy faktów, zagadnień i wydarzeń współczesnych związanych z Pomorzem i Kaszubami aż do 2017 r. Zaletą książki, co nie zawsze zdarza się w opracowaniach o charakterze regionalnym, są autorskie mapy, diagramy i zestawienia tabelaryczne. Opracowanie to wpisuje się w nurt badawczy dotyczący kształtowania w przestrzeni Pomorza własnej tożsamości Kaszubów, społeczności, którą cechuje umiłowanie ziemi, jej kultury i krajobrazu. Praca ta zawiera nie tylko bardzo dobry materiał dydaktyczny do edukacji regionalnej w szkole, lecz stanowi także cenny materiał dla współczesnych i przyszłych pokoleń miłośników kaszubskiej małej ojczyzny.

 

Atlas dziejów Pomorza i jego mieszkańców -Kaszubówmożna nabyć w księgarni „Kaszubska Książka” pod poniższym linkiem:

 

http://kaszubskaksiazka.pl/667-atlas-dziejow-pomorza-i-jego-mieszkacow-kaszubow.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.