Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Konferencja pt. Ùczbòwniczi do kaszëbsczégò
piątek, 20 września 2019

17 września 2019 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja pt. Ùczbòwniczi do kaszëbsczégò. Warsztat pracy kaszubisty zorganizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej oraz Instytut Filologii Polskiej. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem - w konferencji wzięło udział ponad 140 nauczycieli języka kaszubskiego.

fot. Zbigniew Byczkowski| Rozpoczęcie konferencji: dr Justyna Pomierska (UG), prof. Edmund Wittbrodt - prezes ZKP, Lucyna Radzimińska (ZKP), prof. Edward Jakiel - dyrektor IFP UG

Organizatorzy co roku proponują inny problem wiodący, zapraszając do współpracy specjalistów różnych dziedzin nauk. Tegoroczne spotkanie poświęcone było podręcznikom do nauki języka kaszubskiego.

fot. Zbigniew Byczkowski| Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać referatów  plenarnych wygłoszonych przez:  dr Ewę Andrzejewską   (Instytut Germanistyki UG) Podręcznik pod lupą - metodyczne propozycje autorów a potrzeby i oczekiwania nauczycieli; dr Justynę Pomierską (Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej UG) Podręcznik przez pryzmat podstawy programowej „Język regionalny – język kaszubski” oraz Danutę Pioch (ZKP, RJK) Ùczbòwnik a jinszé didakticzné pòmòce.

fot. Zbigniew Byczkowski| dr Ewa Andrzejewska

fot. Zbigniew Byczkowski| dr Justyna Pomierska

fot. Zbigniew Byczkowski| Danuta Pioch

fot. Zbigniew Byczkowski| Stoisko Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Po części wykładowej, regionaliści wzięli udział w przygotowanych dla nich warsztatach, które prowadzili autorki podręczników do nauki języka kaszubskiego: Felicja Baska-Borzyszkowska, Elżbieta Pryczkowska, Emilia Maszke, Jaromira Labudda i Lucyna Sorn przybliżyły uczestnikom warsztatów  swoją koncepcję pracy z podręcznikiem na lekcjach. Pamiętając, jak podkreśliła dr Ewa Andrzejewska, że „podręcznik nie naucza sam z siebie…to nauczyciel we współpracy z klasą, ożywia materiały zawarte w podręczniku” Warkòwnie  „Szkólny – szkolnym” były inspirującym spotkaniem nauczycieli – regionalistów, pozwalającym na wymianę cennych doświadczeń, a także na tworzenie nowych pomysłów.

fot. Zbigniew Byczkowski | Warsztaty z Emilią Maszke

fot. Zbigniew Byczkowski | Warsztaty z Lucyną Sorn

fot. Zbigniew Byczkowski | Warsztaty z Jaromirą Labuddą

fot. Zbigniew Byczkowski | Warsztaty z Elżbietą Pryczkowską

fot. Zbigniew Byczkowski | Warsztaty z Felicją Baska-Borzyszkowską

Organizatorzy pragną jeszcze raz podziękować prelegentkom i autorkom podręczników za współprowadzenie konferencji.

Organizatorzy dziękują za liczną obecność i zapraszają do udziału w kolejnych przedsięwzięciach edukacyjnych i kulturalnych, o których poinformujemy na portalu kaszubi.pl.

Pełna galeria zdjęć, fot. Zbigniew Byczkowski

 

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.