Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pogrzeb Tadeusza Jabłońskiego
czwartek, 17 października 2019
W nocy z 15 na 16 października 2019 roku zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz i dziennikarz, posługujący się pseudonimem Paweł Dzianisz, od roku 1970 związany z Trójmiastem, wieloletni redaktor, sekretarz redakcji „Dziennika Bałtyckiego”. Wybitny obywatel Pomorza i Gdańska 22 października 2019 miał świętować setne urodziny.
 
Pogrzeb ś.p. Tadeusza Jabłońskiego odbędzie się we środę, 23 października. Msza św. odbędze się o godz. 11.00 w kościele pw. św. Brata Alberta w Gdańsku (Olsztyńska 2). O godz. 12.30 będzie wystawienie trumny w kaplicy cmentarza Srebrzysko, o godz. 13.00 pogrzeb.

Tadeusz Jabłoński urodził się 23 października 1919 roku w Poznaniu w patriotycznej rodzinie polskiej, której członkowie walczyli zbrojnie w Powstaniu Wielkopolskim, jedynym zwycięskim zrywie niepodległościowym w historii Polski.

Większość czasu do 1945 r. mieszkał z rodziną w podpoznańskim Śremie. Uczył się i zdobywał maturę w Poznaniu, tam też po wojnie podjął pracę.

Rodzinne tradycje patriotyczne i wychowanie, głęboka wiara katolicka, wyniesione z domu, ukształtowały twórczość dziennikarza i pisarza. Tadeusz Jabłoński studiował polonistykę na Uniwersytecie Poznańskim, późniejszym Uniwersytecie Adama Mickiewicza, na którym naukę, po wojennej przerwie, kontynuował od 1945 roku.

W latach 50. i 60. pracował w Bydgoszczy, w "Ilustrowanym Kurierze Polskim" i "Dzienniku Wieczornym".

Stamtąd we wrześniu 1968 w "desancie bydgoskim" ze Stanisławem Celichowskim, Stanisławem Kubiakiem i Tadeuszem Kutą, przyjechał do Gdańska do redakcji "Głosu Wybrzeża".

Tu debiutował głośnym artykułem nt. potrzeby sprowadzenia na Westerplatte prochów mjr. Henryka Sucharskiego. Do tego nurtu jego publicystyki należały też akcja sprowadzenia prochów Bernarda Chrzanowskiego na cmentarz oksywski oraz budowy pomnika Josepha Conrada w Gdyni. Inicjator żeglarskiej nagrody Rejs Roku. Sam również żeglarz i taternik (stąd pseudonim Dzianisz).
Autor tysięcy artykułów i blisko 30 książek (kilka wspólnie z Anną Kościelecką) poświęconych dziedzinom, o których wyżej, oraz osobom szczególnie mu bliskim i zasłużonym dla pomorskiej i europejskiej tożsamości. Jak właśnie Joseph Conrad, św. Wojciech (nie może do dziś przeboleć straconej okazji wystawienia mu pomnika na Górze Gradowej), gen. Gustaw Orlicz-Dreszer. Cała jego twórczość i szerzej - działalność obraca się "wokoło wartości". Tylko im - twierdzi - warto poświęcać swój ziemski czas.

W najbliższy wtorek, 22.10.2019, w Ratuszu Staromiejskim miała się odbyć uroczystość z okazji jubileuszu setnych urodzin Tadeusza Jabłońskiego. Niestety, dostojny jubilat benefisu nie doczekał.

Dziennik Bałtycki

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.