Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Film dokumentalny o Marszu Śmierci
piątek, 15 listopada 2019

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Szkólna” w reżyserii Tomasza Słomczyńskiego, który razem  z  nauczycielką języka kaszubskiego z Szkoły Podstawowej w Wilanowie, Elżbietą Pielowską, wprowadzają nas w temat pomocy okazanej przez ludność kaszubską więźniom obozu Stutthof podczas Marszu Śmierci w 1945 roku.

Film powstał w ramach projektu pt. "Po kaszubsku na YouTube 2019" realizowanego dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 


Temat Marszu Śmierci zostanie szerzej omówiony w naszej innej produkcji pt. "Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie", na której prapremierowe spektakle serdecznie zapraszamy. Poniżej przedstawiamy harmonogram projekcji:

► 1 grudnia, godz. 17.00 - Centrum Kultury w Kartuzach, ul. Klasztorna 1, Kartuzy.

► 2 grudnia, godz. 18.00 - Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2A, Wejherowo.

► 4 grudnia, godz. 18.00 – Centrum Kultury Spichlerz, ul. 3 Maja 9c, Żukowo.

► 7 grudnia, godz. 17.00 - Sala Polskie Niebo, budynek dawnego Gimnazjum Polskiego, Augustyńskiego 1, Gdańsk.

Film opowiada o akcji pomocy, jakiej z narażeniem życia udzielali mieszkańcy wsi Pomieczyno więźniom obozu koncentracyjnego KL Stutthof podczas tzw. Marszu Śmierci. Zawiera nigdy nie pokazywane wcześniej relacje osób, które osobiście wyprowadzały więźniów z kolumn marszowych i przechowywały ich w domach i zabudowaniach gospodarczych. Autorzy filmu próbują także znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego przez siedemdziesiąt lat po wojnie opowieść o bohaterstwie i poświęceniu Kaszubów nie trafiała do szerokiej opinii publicznej w Polsce.

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.