Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Majowa Pomerania już w sprzedaży!
wtorek, 19 maja 2020

30 lat temu, 27 maja 1990 roku, odbyły się w Polsce pierwsze wybory komunalne, co oznaczało, że po prawie pięćdziesięciu latach w Polsce zaistniał samorząd terytorialny.

Dla wielu z nas samorząd terytorialny, przez który rozumiemy samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki, jest dzisiaj czymś naturalnym i trwałym. To dzięki samorządom udało się wyzwolić energię drzemiącą w społecznościach lokalnych, co przełożyło się na szybki rozwój regionów. Ostatnie 30 lat funkcjonowania samorządu gminnego pokazało, że pomimo niewielkich tradycji samorządzenia, w wielu ludziach drzemie ogromny potencjał i chęć samostanowienia o swoim najbliższym otoczeniu. Bez takich ludzi trudno byłoby mówić dzisiaj o silnym i prężnie działającym samorządzie. O samorządzie, którego częścią jest nieodzownie lokalna społeczność współdecydująca o losach swojej małej ojczyzny, a nie urzędnik zasiadający daleko w centrali.

W majowej „Pomeranii”, która w tym tygodniu trafi do prenumeratorów, zachęcamy do lektury naszych rozmów z samorządowcami: Ryszardem Sylką, wieloletnim burmistrzem Bytowa, z Gabrielą Lisius, starostą wejherowskim oraz z Tadeuszem Gleinertem, wieloletnim sekretarzem generalnym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, radnym miasta Gdańska w latach 1990-2006 i przedstawicielem w Sejmiku Samorządowym Województwa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.