Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
27 maja 1990 roku
środa, 27 maja 2020

27 maja br. odbyło się czwarte posiedzenie Zarządu Głównego ZKP. Członkowie ZG ZKP jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie 30 rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

"27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej całkowicie wolne wybory do odrodzonego samorządu terytorialnego. Upodmiotowienie społeczności lokalnych było spełnieniem jednego z najważniejszych celów z jakimi kandydaci na posłów i senatorów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” szli do zwycięstwa w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Warto przypomnieć, że jednym z najgorętszych orędowników sprawy odrodzenia samorządności był obchodzący w tym roku 100. lecie urodzin Lech Bądkowski, pisarz, opozycjonista i współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego . Za jego i wielu innych działaczy przyczyną, Zrzeszenie od początku istnienia podejmowało działania służące przypominaniu tradycji samorządowych na Kaszubach, Kociewiu i całym Pomorzu oraz przygotowaniu gruntu pod oczekiwany z nadzieją moment odrodzenia samorządu. Możemy z dumą podkreślić, członkowie Zrzeszenie z energią i zaangażowaniem włączyli się prace odradzającego się samorządu, wnosząc doń doświadczenie i wiedzę nabytą podczas działalności w naszej organizacji. Dzieje się tak po dziś dzień. Liczny jest poczet zasłużonych samorządowców pomorskich, członków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Pomorza dobrze wykorzystali daną im przed 30. laty szansę urządzenia swoich Małych Ojczyzn zgodnie z własnymi potrzebami i marzeniami, że wreszcie poczuli się prawdziwymi gospodarzami pomorskich wsi i miast.

Tak jak przewidywał Lech Bądkowski decentralizacja władzy publicznej oraz upodmiotowienie wspólnot lokalnych, wyzwoliło energię Polaków i stało się zaczynem modernizacji i cywilizacyjnego awansu Polski. Wspólnoty lokalne i regionalne stanowią silny fundament Rzeczypospolitej. To za ich sprawą polepsza się jakość życia Polaków, pięknieją nasze miasta i wsie, coraz lepiej funkcjonują szkoły i szpitale, rozwija się kultura - również nasza kaszubska i pomorska, poprawia się ochrona środowiska, coraz lepiej zagospodarowywana jest przestrzeń wspólna, prężnie działają organizacje społeczne.

W interesie przyszłych pokoleń mieszkańców Kaszub, Kociewia i całej Polski leży zachowanie i wzmacnianie samorządności terytorialnej jako sprawdzonej i efektywnej formy organizacji naszego państwa. "

https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/101192298_3030052337043798_8989280191620579328_o.png?_nc_cat=103&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=xamWM55OOfMAX8_50lP&_nc_ht=scontent.fwaw7-1.fna&oh=debdae5fc20a13599a0c522600cae338&oe=5EF611FE

Ponadto członkowie Zarządu Głównego dyskutowali o działalności zdalnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w okresie pandemii. Zebrani zdecydowali, że kolejne posiedzenie Rady Naczelnej ZKP odbędzie się pod koniec czerwca br. w Pucku.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną oraz spowodowane nią stanowiska władz Pucka Zarząd został zmuszony do odwołania XXII Zjazdu Kaszubów, który miał mieć miejsce 27 czerwca w Pucku. Ostateczną decyzję o tym, czy jeszcze w tym roku i w jakiej formie Zjazd zostanie zorganizowany podejmie na najbliższym posiedzeniu Rada Naczelna. Warto dodać, że w planowanym terminie nie odbędzie się też tradycyjna Kaszubska Pielgrzymka Rybacka ani msza święta rybaków w plenerze.

Zarząd Główny postanowiał zorganizować coroczny konkurs wyłaniający najlepszego nauczyciela języka kaszubskiego. Powiększył się skład Komitetu Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego. Dyrektor Biura ZG ZKP poinformował także o przebiegu prac w kontekście realizacji tego zadania.

 

Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego powołał Komitet Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego w składzie:

1.       Henryk  Knapiński 

2.       Henryka Dobosz-Kinaszewska

3.       Maria Mrozińska

4.       Grażyna Skutnik

5.       Andrzej Busler 

6.       Sławina Kosmulska

7.       Sławomir Kosmulski

8.       Tadeusz Gleinert

9.       Szczepan Lewna

10.    Józef Borzyszkowski

11.    Edmund Wittbrodt

12.    Jan Wyrowiński

13.    Kazimierz Kleina

14.    Grzegorz Grzelak

15.    Andrzej Stelmasiewicz

16.    Kazimierz Klawiter


Członkowie ZG ZKP zapoznali się z bieżącymi informacjami dotyczącymi realizacji programu Farwë Kaszëb w TVP Gdańsk. W zespole redakcyjnym, Tatianę Slowi zastąpi Ewelina Stefańska. Tatianie serdecznie dziękujemy za dotychczasową pracę i zaangażowanie przy tworzeniu nowego programu. 

Zgromadzeni wybrali Marka Stenzel na reprezentanta ZKP w Fundacji Polskiej Farmy Ekologicznej "ECOFARM" w Małkowie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.