Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Jarmark Zaborski
wtorek, 28 lipca 2020

Jarmark Zaborski w Brusach to jedno z wydarzeń, które na stałe zagościło w kalendarzu imprez Gminy Brusy. W tym roku twórcy ludowi zawitali do Brus w sobotę, 25 lipca. Jarmark odbył się na Placu Jana Pawła II.

Na uczestników jarmarku czekało sporo ciekawych, związanych z kulturą kaszubską, atrakcji. Przyjechało wielu twórców sztuki ludowej: rzeźbiarzy, malarzy i rękodzielników. Można było zakupić zarówno ręcznie malowane obrazy, różnego rodzaju malowane figury, jak i wyroby kuchni kaszubskiej. Oczywiście nie zabrakło stoisk z haftem kaszubskim. Hafciarki zachęcały do zakupu ubrań, serwet, czy innych artykułów codziennego użytku, na których pojawiały się własnoręcznie wykonane kaszubskie wzory. Szczególne stoisko zaprezentowała Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich. Dochód z sprzedaży wyrobów nawiązujących do twórczości Artysty z Brus – Jaglii zostanie przeznaczony na warsztaty konserwatorskie w skansenie.

Organizatorzy jarmarku zadbali także o muzykę na żywo w wykonaniu kapeli kaszubskiej, tańce i pieśni kaszubskie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Krëbane oraz liczne konkursy dla odwiedzających jarmark. Ciekawostką były warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczono wykonywania biżuterii kaszubskiej z filcu oraz nauka gry w kaszubską buczkę. Oba stanowiska prowadziła grupa młodych Kaszubów, na czele z Mikołajem Rydygierem.

Jarmarkowi w Brusach towarzyszyła audycja na żywo „Aktywny weekend w Radiu Gdańsk”. Redaktor Włodzimierz Raszkiewicz na bieżąco relacjonował słuchaczom to co działo się podczas imprezy w Brusach. Gośćmi specjalnymi audycji byli: burmistrz Brus Witold Ossowski, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Anna Orlikowska, prezes Fundacji im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich Magdalena Wirkus, regionalistka Irena Peplińska oraz Zespół Pieśni i Tańca Krëbane, na czele z panią kierownik Katarzyną Kamrowską.

Organizatorami jarmarku byli: Gmina Brusy, Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach oraz Chata Kaszubska im. Józefa Chełmowskiego w Brusach – Jagliach.