Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Letnia Szkoła Języka i Kultury Kaszubskiej
środa, 29 lipca 2020

Za nami VI edycja Letniej Szkoły Języka Kaszubskiego, Historii i Kultury Kaszub

W lipcu w Wieżycy odbyła się VI edycja Letniej Szkoły Języka Kaszubskiego, Historii i Kultury Kaszub organizowana jak co roku przez ZKP. Przez dwa tygodnie uczestnicy w ramach intensywnego lektoratu (podzieleni na grupę początkujących i zaawansowanych) poznawali tajniki gramatyki kaszubskiej. Popołudniami i wieczorami uczestniczyli natomiast w wykładach i spotkaniach z osobami aktualnie aktywnymi m.in. w działaniach ruchu kaszubsko-pomorskiego oraz mieli okazję uczestniczyć w wyjazdach studyjnych. Poznawali specyfikę społeczno-kulturalną regionu, np. poprzez spotkania z władzami samorządowymi Żukowa, Chojnic, zasmakowali tajników tradycyjnej kuchni kaszubskiej u Zyty Górnej w Zgorzałem i odkrywali ceramikę Neclów w warsztacie w Chmielnie. Rejs po jeziorze Wdzydze czy spływ Zbrzycą był okazją do lepszego poznania miejsc związanych z literaturą kaszubską. Zwiedzano muzea w Wdzydzach, Klukach i Swołowie, a Marek Adamkowicz, oprowadzając po kierowanym przez siebie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, przybliżył specyfikę położenia Polaków/Kaszubów w Wolnym Mieście Gdańsku – prelekcja ta poprzedzona była wycieczką po porcie i Westerplatte.


Uczestnikami tegorocznej Letniej Szkoły byli przede wszystkim pomorscy nauczyciele i osoby aspirujące do bycia nauczycielami języka kaszubskiego, pracownicy akademiccy z uczelni Warszawy, Poznania, Gdańska i Lublina oraz szeroko rozumiane grono pasjonatów Kaszub. Dobra i twórcza atmosfera, jaka panowała wśród uczestników, sprzyjała powstawaniu i kształtowaniu planów na kolejne wspólne działania w przyszłości. Oby udało się je zrealizować i zorganizować w 2021 r. kolejną edycją Letniej Szkoły w okolicznościach wolnych już od koronawirusa.

 

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.