Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Działo się w Gdańsku
wtorek, 19 maja 2015

 

Działo się w Gdańsku.

(wieści z Gdańskiego Oddziału ZKP)

13 kwietnia – zmarł Gunter Grass – największy na świecie ambasador Gdańska i Kaszubów. 29 kwietnia noblista spoczął na cmentarzu w Behlendorfie k/Lubeki. W pogrzebie uczestniczyła kaszubska rodzina ze strony mamy zmarłego – Heleny z Knoffów z Gdańska Klukowa - syn kuzynki Imgardy – Andrzej Hutyra z żoną Małgorzatą. Autor trylogii, w której rozsławił Gdańsk, wielokrotnie odwiedzał krewnych w Klukowie. Istotnym akcentem były wiązanki  kaszubskie, złożone przez rodziny Hirszów, Krauzów i Hutyra.

18 kwietnia – w czwartą rocznicę śmierci Wojciecha Kiedrowskiego, mszą świętą w kartuskiej kolegiacie oraz w kawiarence POD REFEKTARZEM, żona Renata wraz z Rodziną, przyjaciółmi z ławy szkolnej , współpracownikami POMERANII i zrzeszeńcami z Chmielna, Gdańska, Gdyni, Kartuz, wspominała wieloletniego Redaktora Naczelnego, który swoje życie poświęcił Kaszubom.

19 kwietnia – gdańscy Kaszubi uczestniczyli w XXVI  Pieszej Pielgrzymce SEMPER FIDELIS na Wzgórze św. Wojciecha, gdzie odbyły się Archidiecezjalne uroczystości ku czci św. Wojciecha, którym przewodniczył Abp. Sławoj Leszek Głódź. Na zaproszenie arch. Kapelana Kaszubów ks. dr Leszka Jażdżewskiego przybyły liczne poczty sztandarowe z Oddziałów ZKP.

19 kwietnia – w Pręgowie, koncelebrowaną mszą świętą z kaszubską liturgią Słowa, rozpoczęto uroczystości 10. lecia powstania Oddziału ZKP w Kolbudach. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił arch. kapelan ks. dr Leszek Jażdżewski. Uroczystość uświetnił muzyką i śpiewem ks. Kanonik Zygmunt Słomski, uprzedni proboszcz w Pręgowie, świadek powstania Oddziału. Wspólnie z jubilatami świętowali zrzeszeńcy z Oddziałów ZKP z Banina, Gdańska, Pruszcza, Przywidza i Żukowa.

24 kwietnia – w XX rocznicę śmierci Izabelli Trojanowskiej – Prezesa ZKP 1980-1983, w okresie stanu wojennego, przyjaciele – zrzeszeńcy, uczcili pamięć złożeniem kwiatów na cmentarzu Srebrzysto. Odwiedzili również groby Stanisława Pestki, Brunona Synaka, Lecha Bądkowskiego.

2 maja – poczet sztandarowy Oddziału Gdańskiego uczestniczył w obchodach XXV- lecia przekazania sztandaru Oddziałowi ZKP w Wejherowie. Uroczystości rozpoczęto koncelebrowaną mszą świętą z kaszubską liturgią Słowa, której przewodniczył ks. Kanonik Roman Skwiercz. Oprawę mszy św. ubogacił Chór im. Jana Trepczyka.

5 maja -   w kościele p.w. św. Jana odbyła się uroczystość pożegnania Guntera Grassa – Gdańszczanina z urodzenia, Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Goście koncertu:

- wysłuchali mowy pożegnalnej prezydentów Miasta Gdańska i Lubeki,
- obejrzeli film poświęcony pisarzowi,
- otrzymali przewodnik autorstwa Mieczysława Abramowicza GDAŃSK WEDŁUG GUNTRA GRASSA,
- przemaszerowali, przy dźwiękach blaszanych bębenków, do Gdańskiej Galerii Guntera
  Grassa, gdzie obejrzeli wystawę poświęconą artyście. Wystawa czynna będzie do 15 czerwca.

Teresa Juńska-Subocz

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.