Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
O tłumaczu Remusa- Lechu Bądkowskim
środa, 6 marca 2019

26 stycznia br. w Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się premiera "Przygód Remusa". Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Kaszubskie Forum Kultury, które są partnerami tego przedsięwzięcia przygotowały kolejne - trzecie spotkanie - wokół remusowej premiery:

- 6 marca o godz. 17.30 odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu Wokół epopei - „ŻËCÉ I PRZIGÒDË REMÙSA”. Tym razem głównym tematem spotkania będzie tłumacz arcydzieła literatury kaszubskiej - Lech Bądkowski (1920-1984). Jego losy przybliży Andrzej Busler - prezes ZKP Gdynia. Spotkanie poprowadzi red. Dariusz Majkowski. Fragmenty Remusa zaprezentuje Tomasz Fopke, który w swej twórczości wielokrotnie podejmował się tworzenia kaszubskich audiobooków jako lektor.

Podczas tego wieczoru zachęcamy także do obejrzenia wystawy fotograficznej Piotra Zatonia "Kaszuba Remus". Spotkanie odbędzie się w siedzibie KFK przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 w Gdyni.

Relację z pierwszego spotkania "Wokół epopei" można zobaczyć - kliknij tutaj.

Fotorelację z drugiego spotkania "Wokół epopei" można zobaczyć - kliknij tutaj.

Lech Bądkowski – żołnierz Września 1939 oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, publicysta, literat oraz współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubskiego. Główny ideolog ruchu kaszubsko-pomorskiego drugiej połowy XX wieku. Urodził się w 1920 r. w Toruniu. W 1939 roku, jako absolwent Brodnickiej Szkoły Podchorążych, wziął m.in. udział w walkach nad Bzurą. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie trafił do oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, aby tam kontynuować walkę. Służył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich, z którą walczył pod Narwikiem oraz w Marynarce Wojennej. W późniejszym czasie trafił do elitarnego oddziału cichociemnych. W 1941 roku został odznaczony przez gen. Władysława Sikorskiego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Już podczas wojny, najpierw w Szkocji, a potem w Londynie, skupił wokół siebie grupę Pomorzan w organizacji pod nazwą „Związek Pomorski”. W 1945 roku ukazała się w Londynie jego pierwsza większa publikacja „Pomorska myśl polityczna”, zawierająca wiele przemyśleń programowych związanych w Pomorzem w granicach Polski (aktualnych do dzisiaj). Po wojnie, pierwszym możliwym transportem Marynarki Wojennej wrócił do Polski i osiedlił się początkowo w Gdyni, a później w Gdańsku. Rozpoczął pracę jako dziennikarz w „Dzienniku Bałtyckim”, z którego został zwolniony wskutek szykan ówczesnej władzy komunistycznej. Przez całe lata swej działalności publikował w wielu czasopismach zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu Studenckiego „Pomorania”. W latach 1957–1966 – prezes oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich, członek polskiego PEN-Clubu, autor wielu książek związanych tematycznie z Kaszubami i szerzej Pomorzem. Przez lata swej działalności w realiach PRL-u znajdował się pod obserwacją Służby Bezpieczeństwa. W 1980 roku był rzecznikiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej oraz jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych. Zmarł 24 lutego 1984 roku. Jego pogrzeb na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku stał się manifestacją kilku tysięcy ludzi – w drodze ku wolności Polski.

Lech Bądkowski (1920-1984)

 

Plakat reklamujący gdyńską odsłonę Remusa. Spektakl można zobaczyć w Teatrze Miejskim w Gdyni.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.