Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Podziękowania
wtorek, 10 marca 2020

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Jan Wyrowiński, złożył podziękowania na ręce Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka oraz Burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej za przygotowanie wielu wydarzeń składających się na obchody 100-lecia powrotu Pomorza do RP i zaślubin Polski z Bałtykiem. 

 

L.dz. 141/2020                                                                      Gdańsk, 8 marca 2020 r.                                                                                                                  

Szanowny Pan
Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego

 

Szanowny Panie Marszałku,

w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dziękuję za przygotowanie przez władze samorządu województwa pomorskiego i podległe jemu instytucje kultury szeregu wydarzeń składających się na obchody 100  lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Przez długie lata środowisko Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego szczególnie wytrwale starało się podtrzymywać i pielęgnować pamięć o specyfice pomorskiej drogi do niepodległości i wydarzeniach 1920 r. Jest ona ważnym elementem składającym się na tożsamość naszego ruchu regionalnego, a także może być źródłem inspiracji do pozytywnych wspólnotowych działań w przyszłości.

Aktywne włączenie się samorządu regionalnego i przygotowanie we współpracy z samorządami lokalnymi oraz organizacjami społecznymi takimi jak Zrzeszenie obchodów stulecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej pozwoliło na godne świętowanie tego jubileuszu. Program bogaty w stojące na wysokim poziomie artystycznym koncerty muzyki klasycznej organizowane w różnych miejscowościach regionu (np. Kościerzynie, Chojnicach, Gdańsku, Wejherowie, Słupsku), wystawy, publikacje okolicznościowe, odczyty, wielka akcja edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży oraz rekonstrukcje historyczne z całą pewnością przyczyniły się do uzmysłowienia sobie przez wielu współczesnych mieszkańców Pomorza, znaczenia wydarzeń ze stycznia i lutego 1920 r. dla naszego regionu i całej Polski. Bez inicjatywy i wsparcia samorządu województwa szereg spośród tych wydarzeń nie doszedłby do skutku.

W imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dziękuję za współpracę w tych przedsięwzięciach i przekazuję podziękowania na ręce Pana Marszałka oraz Radnych Województwa. Jestem przekonany, że te wspólnie podjęte działania były wypełnieniem powinności wobec naszych przodków i zostały z powodzeniem zrealizowane także z myślą o najmłodszych generacjach Pomorzan.
 

Z wyrazami szacunku

 

Prezes

Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

 

Jan Wyrowiński

 

 

L.dz. 142/2020                                                                      Gdańsk, 8 marca 2020 r.

 

Szanowna Pani
Hanna Pruchniewska
Burmistrz Miasta Puck

 

Szanowna Pani Burmistrz,

w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dziękuję za przygotowanie przez Miasto Puck szeregu wydarzeń składających się na obchody 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem. Przez długie lata środowisko Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego szczególnie wytrwale starało się podtrzymywać i pielęgnować pamięć o specyfice pomorskiej drogi do niepodległości i wydarzeniach 1920 r. Jest ona ważnym elementem składającym się na tożsamość naszego ruchu regionalnego, a także może być źródłem inspiracji do pozytywnych wspólnotowych działań w przyszłości.

Przygotowanie we współpracy z organizacjami społecznymi takimi jak Zrzeszenie obchodów stulecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej pozwoliło na godne świętowanie tego jubileuszu. Program uroczystości 10 lutego był wyjątkowy i bogaty w szereg atrakcji, które zostały bardzo pozytywnie odebrane przez zgromadzonych gości. Jednak nie tylko w ten dzień, lecz przez cały miesiąc odbywały się w Pucku rozmaite wydarzenia tj. uroczysta sesja Rady Miasta, kiedy to podjęto uchwałę o odnowieniu aktu zaślubin Polski z Morzem, otwarcie wspaniałej wystawy „Idziemy nad polskie morze – zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r.” czy liczne koncerty, spektakle, konkursy, konferencje, zawody sportowe oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Wszystko to z całą pewnością przyczyniło się do uzmysłowienia sobie przez wielu współczesnych mieszkańców Pomorza, znaczenia wydarzeń lutego 1920 r. dla naszego regionu i całej Polski.

W imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dziękuję za współpracę w tych przedsięwzięciach i przekazuję podziękowania na ręce Pani Burmistrz. Jestem przekonany, że te wspólnie podjęte działania były wypełnieniem powinności wobec naszych przodków i zostały z powodzeniem zrealizowane także z myślą o najmłodszych generacjach Pomorzan.

 

Z wyrazami szacunku

 

Prezes

Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

 

Jan Wyrowiński

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.