Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarła Barbara Rezmer
piątek, 29 maja 2020

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Rezmer.

Propagatorki haftu kaszubskiego. Redaktorki pierwszych edycji tek wzorów haftów. Autorki książki "Jak haftować po kaszubsku". Nauczycielki i mistrzyni wielu pokoleń hafciarek. W kursach prowadzonych przez Panią Barbarę od lat 70 ubiegłego wieku, wzięło udział ponad 700 hafciarek. Założycielki Klubu Hafciarskiego 7 Kolorów. Zasłużonej działaczki Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Odeszła do Pana we środę 27 maja 2020 r. w wieku 98 lat.

 

Rodzinie zmarłej pragnę złożyć najszczersze wyrazy współczucia, w imieniu Zarządu i Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Jan Wyrowiński

 

Pogrzeb Ś.P. Barbary Rezmer odbędzie się we środę 03 czerwca 2020 r.

Rozpocznie się Mszą św. żałobną w Kościele Ojców Cystersów w Gdańsku Oliwie (ul. Polanki) o godz. 10:30. Dalsze uroczystości pogrzebowe odbędą się na gdańskich Stogach na Cmentarzu Parafialnym Krakowiec (ul. Kępna) o godz. 12:30.

 


Barbara Rezmer z domu Chojnacka urodziła się 22 kwietnia 1920 roku w Nasielsku. Rodzice Henryka i Franciszek Chojnaccy zajmowali się pszczelarstwem, mieli pasieki i produkowali miody pitne. Mama prowadziła dom, ale znalazła też czas na robótki ręczne, a szczególnie haft krzyżykowy i richelieu, a pasją taty było stolarstwo. Przed wojną w Warszawie na pensji Gepterówny Barbara zrobiła " małą maturę". W czasie II Wojny Światowej była sanitariuszką, natomiast po wojnie uzupełniła wykształcenie na kursach pedagogicznych i podjęła pracę jako nauczycielka w szkole w Nasielsku. W 1946 roku w piśmie "Kobieta i Życie" natknęła się na wzór kaszubski, który natychmiast wyhaftowała na kieszeniach szortów i w tym stroju odwiedziła swoją ciotkę w Gdańsku. Tam poznała swojego przyszłego męża  Tadeusza - studenta architektury. Po ślubie w 1949 roku młodzi zamieszkali w Gdańsku Oliwie. Barbara zakochała się w Ziemi Kaszubskiej, jej sztuce i kulturze, a szczególnie upodobała sobie haft kaszubski, który stał się jej pasją życiową. Mówiła o sobie, że jest " przyszywaną Kaszubką", choć pochodziła z Mazowsza. Barbara urodziła troje dzieci: Mirosławę, Małgorzatę i Wojciecha, którym przekazała swoje zainteresowania i pasje oraz zdolności organizacyjne.

Basia była uzdolniona plastycznie i manualnie, szyła, robiła na drutach, szydełkowała i haftowała oraz lubiła wraz z dziećmi zajmować się tworzeniem oryginalnych zabawek choinkowych i innych ozdób. Była miłośniczką przyrody, prowadziła przydomowy ogródek i wspaniałą kuchnię, której smaki i zapachy przyciągały młodzież i znajomych. Wychowując dzieci znalazła czas na wspieranie zajętego zawodowo męża oraz udzielała się społecznie w szkolnych komitetach rodzicielskich. Od 1969 roku działała w Lidze Kobiet. W tym czasie poznała Panią redaktor Izabelę Trojanowską, która wprowadziła ją do Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Gdańsku. Pani Iza zainspirowała Barbarę do prowadzenia kursów haftu kaszubskiego i napisania książki " Jak haftować po kaszubsku".

Barbara od 1975 roku poprowadziła w sumie  22 kursy haftu, które cieszyły się dużym powodzeniem  i wyszkoliła ok. 800 hafciarek. Wiele z nich uzyskało status twórcy ludowego. Wraz z rozpoczęciem kursów założyła Klub Siedmiu Kolorów dla miłośników haftu kaszubskiego. Książkę "Jak haftować po kaszubsku", wydaną przez  Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, napisała w 1978 roku.

Następnie wraz ze swoją córką Małgorzatą Rezmer - Marczak  opracowały teczki wzorów z różnych rejonów Kaszub i Kociewia, które zostały wydane drukiem przez Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie. Brała czynny udział w organizacji konkursów Ludowych Talentów, a także jako juror oceniała prace hafciarskie. W okresie prowadzenia kursów, pisania książki i opracowywania teczek z wzorami, nawiązała szereg kontaktów z muzeami etnograficznymi oraz hafciarkami ludowymi, z którymi łączyły ją więzy przyjacielskie przez wiele lat

Barbara Rezmer za swoją działalność i propagowanie kultury kaszubskiej otrzymała szereg dyplomów i odznaczeń:

      - 1972 - Honorowa Odznaka "za zasługi dla Gdańska"

      - 1980 - Honorowa Odznaka Ligi Kobiet

      - 1981 - odznaka" Zasłużonym Ziemi Gdańskiej"

      - 2007 -  Medal Teodory i Izydora Gulgowskich - za długoletnią działalność na drodze upowszechniania kultury i sztuki ludowej

      - Srebrna Odznaka Świętopełka Wielkiego                                     

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.