Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Niszczymy Barszcz Sosnowskiego!
piątek, 10 lipca 2020
Nie znaleziono zdjecia
Barszcz Sosnowskiego Fot. Maciej Żuk

Dbałość o zachowanie środowiska naturalnego to jeden z głównych celów statutowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Z uwagi na palący problem (zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska) ZKP Oddział w Gdańsku podjął się zinwentaryzowania i niszczenia barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Trąbki Wielkie. Zadanie dofinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zrealizowaliśmy dotychczas cztery zabiegi niszczenia barszczu na łącznym areale 5,4 ha w pięciu miejscowościach (Domachowo, Kleszczewo, Trąbki Wielkie, Warcz, Zaskoczyn). Czterokrotnie powtarzane zabiegi niszczenia barszczu na całym areale ponad 5 hektarów przyniosły już pierwsze efekty w postaci nie rozprzestrzenienia się okazów barszczu Sosnowskiego na większym obszarze (co jest normalne w przypadku nieograniczonego i swobodnego wzrostu i rozsiewania się rośliny - gdy nie prowadzi się żadnych działań niszczących).

Do niszczenia stosowane były zarówno metody mechaniczne jak i chemiczne (zależnie od sytuacji w terenie). Celowe jest kontynuowanie działań na wskazanych lokalizacjach w kolejnych latach gdyż barszcz Sosnowskiego jest rośliną szczególnie odporną na wrogie mu bodźce zewnętrzne i stale przyrasta on z nasion zgromadzonych w ziemi przez całą długość trwania okresu wegetacyjnego.

Na mocy porozumienia, które ZKP Oddział w Gdańsku zawarł z Gminą Trąbki Wielkie jeden zabieg sfinansowała Gmina, która już samodzielnie będzie realizować kolejne działania. Wykonawcą prac była firma MisjaBarszcz Maciej Żuk z Pruszcza Gdańskiego.

Więcej informacji