Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Mają chwat do piesni
poniedziałek, 13 lipca 2020

Ten pomysł wypłynął w czasie pandemii. Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, organizator wielu wydarzeń o charakterze muzycznym, wspólnie z dyrekcją SP im. J. Trepczyka w Miszewie przeniósł Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka na jesień. W tej sytuacji podjął się organizacji zdalnego Konkursu Kaszëbsczé Karaoke „Chwat do piesni” (pl.: zapał, talent do piosenki). Nawiązuje on do konkursu organizowanego już w latach wcześniejszych. Przygotowano go jednak tak, by w pełni można było wykonać zadania w zaciszu własnego domu.

Najważniejsze są cele konkursu. Przede wszystkim – jak mówi sam jego tytuł – chodzi o promocję kaszubskiej piosenki. Po wtóre materiały te mają być przydatne do nauki języka kaszubskiego w szkołach, co w czasie pandemii ma szczególny walor. Konkurs ma także uczyć języka i pobudzać młodzież i dorosłych do poznawania małej ojczyzny oraz generalnie wspierać popularyzację kultury kaszubskiej.

Organizator zapewnił do każdej pracy dziesięć zdjęć, które niejako miały się stać wizytówką teledysków. Pozostałe trzeba było wykonać lub pozyskać z internetu. Jako podstawę prac wykorzystano utwory z płyt kompaktowych wydanych przez part w Baninie. W tym zakresie oddział od lat wiedzie prym na całych Kaszubach. Wydał już siedem płyt z nowymi piosenkami: 1. Zespołu Spiéwné Kwiôtczi - „Òd se cos dac”, „Cél daleczi” i „Mój tusk”, 2. Młodzëznë „Wiedno Kaszëbë”, 3. Oratorium Sianowskie, 4. Weroniki Ceynowy (Pryczkowskiej) „Dwie stegnë” i „Żegnôj swiat całi”. Part wsparł też powstanie kilku innych, np. „Zeza wiôlgą wòdą. Beyond the Great Water”. Materiału posiada zatem na wiele lat, którym chętnie też dzieli się z innymi, zwłaszcza z nauczycielami języka kaszubskiego.

Efektem zdalnego konkursu jest dwanaście udanych prac. Jedną – pozaregulaminową – wykonała prezes partu Elżbieta Pryczkowska.

- Chciałam sama się nauczyć, by móc wykorzystać te umiejętności w pracy z dziećmi. Przy okazji jest to piękna promocja naszego języka. Z taką formą łatwiej dociera się do uczniów – mówiła na zakończenie Festiwalu Filmów Kaszubskich prezes i jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchomiu.

Jury pod przewodnictwem scenarzysty filmowego Mirosława Piepki przyznało dwie główne nagrody (finansowe) dla Julii Parczewskiej z Parchowa i Dawida Machalewskiego z Banina. Te trzy teledyski zaprezentowano przed liczną widownią, która nagrodziła je rzęsistymi brawami. Inne pokazywano także tuż przed rozpoczęciem festiwalowej gali.

Konkurs jest bardzo udaną formą promocji kaszubszczyzny wśród młodzieży i dorosłych. Pozostawia konkretne efekty, które szybko stają się trwałym elementem dalszej edukacji. Wszystkie są udostępnione na stronie internetowej zkpbanino.pl. Nie ulega wątpliwości, że idea ta będzie kontynuowana w kolejnych latach.  (jd)

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.