Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Album podsumowujący dziesięć FFK
poniedziałek, 13 lipca 2020

Na finał X Festiwalu Filmów Kaszubskich ukazał się piękny album zawierający blisko 200 zdjęć z dziesięciu edycji cyklicznej imprezy. Ujęto w nim nawet zdjęcia z trzech seansów jubileuszowego festiwalu. Ponadto opisano w nim wszystkie pokazy, także prezentowane filmy oraz okoliczności powstania i przebiegu tego ważnego kulturowego wydarzenia. Zaprezentowani są także liczni bohaterowie seansów. Część z nich już nie żyje. Niezapomniane pozostaną spotkania z bohaterskim uciekinierem z Auschwitz Kazimierzem Piechowskim, filmowcem i teatrologiem Krzysztofem Wójcickim, czy kaszubskim działaczem oddanym idei 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty Marianem Hirszem i wieloma innymi postaciami.

Książka wydana jest w pięknej kolorowej szacie. W jej podsumowaniu odnotowano: Festiwal Filmów Kaszubskich jest już imprezą ważną dla całego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które powinno zabiegać o jego należytą promocję i oprawę. Niewiele jest bowiem cyklicznych wydarzeń, które w tak skuteczny sposób promują kaszubskie wartości, idealnie wpisując się w idee organizacji. Mógłby także rozwijać się w innych ośrodkach regionu. Do tego trzeba jednak większego zaangażowania lokalnych władz samorządowych i partów ZKP. Impreza przyciąga ludzi. Przyciągnęłaby także nowych członków oddziałów i to zwłaszcza młodszej generacji.

Autorem opracowania jest dr Eugeniusz Pryczkowski. Wydano je w oparciu o projekt grantowy wsparty przez Urząd Gminy w Żukowie i Ośrodek Kultury i Sportu. Od lat ideę festiwalu wspiera też restauracja „Mùlk” z Dariuszem Labuddą na czele, w której odbywa się większość filmowych seansów. (jd)

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.