Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zakochanie w sonetach
poniedziałek, 13 lipca 2020

Takiego tomiku wierszy jeszcze nie było w dziejach literatury kaszubskiej! Otóż ukazało się 51 sonetów na 51 lat Eugeniusza Pryczkowskiego pod tytułem „Płomiéń miłotë”. Po pierwsze jest to dosyć wyjątkowa i trudna forma poezji. Dość powiedzieć, że dotychczas ukazał się wiele lat temu tylko jeden tomik sonetów Stefana Bieszka. Po wtóre książka jest wydana niezwykle okazale. Jest w twardej oprawie, bogato i kolorowo ilustrowana.

Zgodnie z tytułem większość wierszy jest o tematyce miłosnej. Głównie odnoszą się do płci pięknej. Stąd w tomiku są sonety zarówno o poszukiwaniu wyśnionej miłości, o pierwszych doświadczeniach miłosnych, także o utrwalaniu miłości po wielu latach. Jest też miłość do Kaszubskiej Ziemi, do historii Kaszub, do wybitnych miejsc, a nawet wybitnych postaci, które zapisały się wielkimi zgłoskami w jej dziejach.

W pięknym posłowiu prof. Akademii Pomorskiej Adela Kuik-Kalinowska napisała o tym między innymi:

Poeta udawadnia raz jeszcze, że miłość jest najważniejszą siłą nie tylko w życiu jednego człowieka, lecz także uniwersalną zasadą kosmosu, sensem wszelkiego istnienia. Bez niej kwiaty nie rozkwitałyby, tak jak w wierszu Kwiôtk ògrodowi „snôżé” tëlpów i leliów całe / Parmienią piãknã, dziecko nie wrosłoby bez czułości matki i ojca, nie byłoby młodzieńczego uczucia do Mùlka: Ach, dzãka żes sprawił Amòrze bòżi,/ Że do se tak mòcno mają sã dwòje;/ Chòc dërch tak samò – wcyg corôz barżi! Zaś Ziemia kaszubska nie wydałaby piękna natury, gdyby sama nie była rodzicielką życia. Poeta czerpie siłę życiową z jej piękna, moc działania, którą potęguje świadomość i duma bycia Kaszubą, tak jak w sonecie Miłotë gòrnia wyznaje: Dze jezór reduńsczich sã cygnie krôjna, / Ptôszka spiéw niese bùczina i chòjna, / Na szpëcu górczi, w brzózkach ùtaconô,/ Stôrô chëcz stoji, përzinkã zmôrlonô. / W ji mùrach Pòmòrańców dzeje znóné, / Młodëch Kaszëbów môl to ùkòchóny. Wszystkie te oblicza Miłotë spaja miłość absolutna, wypływająca z aktu Stwórcy i umiłowania Maryjnego. W konsekwencji tego, podmiot, który obecny jest w poetyckim świecie, doświadczył i uwewnętrznił wszystkie formy miłości i w ostatecznym rozrachunku w jednym z sonetów Wiém, że jem powiada, że jest świadom swego spełnienia. 

Wiersze można nabyć w księgarniach Czec w Gdyni oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, a także bezpośrednio u wydawcy (ZKP w Baninie i MPiMKP w Wejherowie) oraz autora.

 

 


Eugeniusz Pryczkowski urodził się 1 lipca 1969 r. w Wejherowie, wychował w Stążkach w parafii Sianowo. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, doktorem historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dziennikarzem, pedagogiem, wieloletnim redaktor programu „Rodnô Zemia” w Telewizji Gdańsk. Jest autorem ponad 30 książek autorskich i współautorskich oraz ok. 30 artykułów naukowych. Napisał blisko 200 tekstów piosenek, zrealizował ok. 20 filmów dokumentalnych. Wcześnej wydał dwa tomiki wierszy Na jimiã Bòsczé i Dzecynny czas oraz zbiór prozatorski Sól zemi. Jest autorem i współautorem kilku antologii literackich oraz śpiewników. Za działalność literacką, dziennikarską i społeczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Jest m.in. laureatem Polcul Foundation, Medalu Stolema, Srebrnej Tabakiery Abrahama, Sucovii oraz Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest wiceprezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Kartuskiego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.