Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Uczczą rocznicę włączenia Kaszub do Macierzy
piątek, 16 lutego 2018
Nie znaleziono zdjecia
Ubiegłoroczne obchody. fot. archiwum/M. Dzienisz

W niedzielę 18 lutego w Kartuzach odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę śmierci Aleksandra Majkowskiego oraz 98. rocznicę Powrotu Kaszub do Macierzy. Delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, a także wiązanki na grobie A. Majkowskiego. Odprawiona zostanie msza, a w Kartuskim Centrum Kultury wygłoszone będą prelekcje.

8 lutego 1920 roku, do Kartuz wkroczyły oddziały I pułku Ułanów Krechowieckich na czele z gen. Józefem Hallerem, pokojowo przejmując pomorskie tereny na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Kaszuby środkowe znów zostały przyłączone do Polski, ludność fetowała i cieszyła się z przybycia tzw. „błękitnej armii”. W niedzielę w Kartuzach uczczą 98. rocznicę tego wydarzenia oraz 80. rocznicę śmierci dra A. Majkowskiego.

Program uroczystości:

10:25 – zbiórka pocztów sztandarowych przy budynku Urzędu Miejskiego w Kartuzach. W hołdzie „Obrońcom Ojczyzny” – złożenie wiązanek kwiatów pod figurą Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
11:00 – uroczysta msza św. w kartuskiej Kolegiacie
12:00 – przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji na cmentarz oraz złożenie kwiatów na grobie Aleksandra Majkowskiego
12:30 – przemarsz do Kartuskiego Centrum Kultury:
- prelekcja mgr. Łukasza Grzędzickiego na temat gen. Józefa Hallera
- prelekcja prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego na temat Aleksandra Majkowskiego

Źródło:http://expresskaszubski.pl/zapowiedzi/2018/02/kartuzy-obchody-wlaczenia-kaszub-do-macierzy

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.