Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
O nas

Kim jesteśmy?

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie utworzone zostało 2 grudnia 1956 r., zrodziło się z potrzeby Kaszubów do posiadania organizacji, która broniłaby i dbała o rozwój tej społeczności oraz całego Pomorza. Jest ono dziś nowoczesnym stowarzyszeniem mającym status organizacji pożytku publicznego, podmiotem o rozbudowanych strukturach, jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i największą w historii ruchu kaszubskiego. Do celów statutowych ZKP należy: rozbudzanie inicjatywy dla wszechstronnego rozwoju kulturowego, społecznego i gospodarczego Kaszub, Kociewia, Borów i całego Pomorza, kształtowanie demokratycznych stosunków w życiu regionu, rozwijanie kaszubsko-pomorskiej myśli społecznej i politycznej, kultywowanie i rozwijanie specyfiki kulturowej Pomorza, szerzenie w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży) znajomości tradycji kaszubsko-pomorskich. Po połączeniu się w 1964 r. ze Zrzeszeniem Kociewskim i przyjęciu nazwy „Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie" organizacja poszerzyła formułę i zasięg działania. Obecnie posiada 70 oddziałów terenowych i liczy ok. 6 tys. członków. Pracami ZKP kieruje Rada Naczelna i Zarząd Główny, na których czele stoi Prezes Zrzeszenia. Siedzibą główną Zrzeszenia jest Dom Kaszubski, mieszczący się w Gdańsku przy ul. Straganiarskiej 21-23.

Przy władzach naczelnych nieprzerwanie od 1962 r. działa Klub Studencki „Pomorania" (w Gdańsku i Toruniu), który skupia żaków zainteresowanych problematyką kaszubsko-pomorską. Klub, nazywany podchorążówką Zrzeszenia, ma na celu przygotowanie młodych ludzi do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym regionu i kraju.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest organizatorem bądź współorganizatorem licznych konkursów, seminariów, konferencji, wystaw, warsztatów i festiwali poświęconych Pomorzu. Największym wydarzeniem o charakterze cyklicznym są doroczne zjazdy Kaszubów organizowane dla uczczenia zjednoczenia Kaszub w jednym województwie pomorskim. ZKP jest też wydawcą licznych książek o tematyce regionalnej. Swoje aspiracje kulturotwórcze Zrzeszenie realizuje także poprzez liczne lokalne periodyki, wydawane przez poszczególne oddziały oraz miesięcznik „Pomerania", który w 2013 roku obchodzi swoje pięćdziesięciolecie.

Zrzeszenie aktywnie promuje ideę kaszubsko-po-morską w internecie. Prowadzi szereg portali i stron poświęconych sprawom regionu, a w tym portal informacyjny www.kaszubi.pl i portal edukacyjny www.skarbnicakaszubska.pl.

Zrzeszenie zawsze pełniło rolę rzecznika interesów autochtonicznej ludności pomorskiej wobec władz publicznych. Ogromne zasługi położyło zwłaszcza dla rozwoju języka kaszubskiego, który dzięki wieloletnim staraniom Zrzeszenia jest jedynym językiem regionalnym prawnie uznanym w Polsce. Dzięki ZKP jest on nauczany w wielu szkołach.

Zrzeszenie popiera idee samorządowe, których symbolem jest jeden z jego założycieli, wybitny gdański intelektualista, Lech Bądkowski. Dzisiaj wielu członków Zrzeszenia jest wójtami, burmistrzami, prezydentami, radnymi, a także zasiada w Senacie i Sejmie.

Aktywność organizacji widać zarówno na polu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim, jak i międzynarodowym, a przejawia się ona w inicjowanych i prowadzonych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie kampaniach społecznych i różnych przedsięwzięciach. ZKP jest sprawdzonym partnerem w ważnych projektach, posiada bogate doświadczenie organizacyjne, a przede wszystkim angażuje się w jego działalność wielu pasjonatów i miłośników Kaszub, Kociewia i całego Pomorza wśród których nie brakuje licznego grona młodych ludzi.

Zapraszamy do współpracy!

 

 

OBCHODY 60-lecia ZKP

Obchody 60-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odbyły się 29 października 2016 roku (sobota) w Gdańsku. Rozpoczęła je Msza Święta z kaszubską liturgią słowa w Bazylice św. Mikołaja. Przewodniczył jej honorowy członek ZKP ks. prof. Jan Perszon. Poniżej zamieszczamy kazanie wygłoszone podczas tej Mszy Świętej.

Po uroczystej Eucharystii uczestnicy święta przenieśli się do Europejskiego Centrum Solidarności. Przywitał ich Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" (rok założenia - 1946 r.) z Kartuz. Po uczczeniu minutą ciszy zmarłych członków Zrzeszenia, wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn państwowy oraz hymn kaszubski. Gości przywitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Łukasz Grzędzicki. Fragment wystąpienia zamieszczamy poniżej.

 

 

W imieniu parlamentarzystów i władz rządowych przemówił minister Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwrócił uwagę na dokonania Zrzeszenia minionych 60 lat i rolę jaką organizacja odegrała w kształtowaniu sytuacji społeczno-kulturowej na Pomorzu. Przypomniał także, że Zrzeszenie zawsze było i jest nadal organizacją skupiającą ludzi niezależnie od ich politycznych przekonań.

 

 

Z kolei przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt dziękował za to, że ZKP nauczyło jego oraz wielu włodarzy i radnych naszych gmin, powiatów i województw odpowiedzialnego myślenia o samorządzie. Przypomniał też postać śp. prof. Brunona Synaka, który łączył zaangażowanie w ruch z swoją długoletnią aktywnością w sejmiku województwa pomorskiego.

 

 

Następnie zabrał głos prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prezes Instytutu Kaszubskiego, autor monografii Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który wygłosił okolicznościowy referat poświęcony genezie i zadaniom ZK-P. Podkreślał m.in. ciągłość działań tej organizacji na przestrzeni lat, przypomniał jej osiągnięcia, ale przede wszystkim zwrócił uwagę na współczesne wyzwania stojące przed ruchem kaszubsko-pomorskim, którego emanacją jest środowisko ZK-P. Zachęcamy do zapoznania się z referatem profesora.

 

 

 

► Statut ZKP z 2014 r.

KRS

Sprawozdanie finansowe za 2016

Sprawozdanie merytoryczne 2016

Sprawozdanie finansowe za 2017

Sprawozdanie merytoryczne 2017

Sprawozdanie finansowe za 2018

Sprawozdanie merytoryczne 2018


Zarząd Główny

Prezes

 Prof. Edmund Wittbrodt

 

Wiceprezesi:

Łukasz Grzędzicki

Michał Kargul

Stanisław Kobus

Danuta Pioch

 

Skarbnik:

Edmund Zmuda Trzebiatowski

 

Sekretarz:

Danuta Tocke

 

Członkowie Zarządu:

Józef Belgrau

Tomasz Damaszk

Kazimierz Formela

Liliana Grosz

Radosław Kamiński

Łukasz Richert

Bożena Ugowska

Paweł WajlonisRada Naczelna

Bach Ludwik Rumia
Baska-Borzyszkowska Felicja  Brusy
Bistroń Mieczysław Luzino    
Borchmann Janina Gościcino
Breza Bogusław Reda 
Breza Ludwik Banino
Bugajna Elżbieta Somonino
Bychowski Albin Banino
Cirocki Brunon Chmielno
Czerwińska Jolanta Kartuzy
Dawidowski Włodzimierz Wejherowo
Fopke Jacek Gdańsk
Formela Kazimierz Kartuzy
Gleinert Renata Gdynia
Gradowski Krzysztof Brusy
Grosz Lilianna Bytów
Gruba Bogdan Sianowo
Grzędzicki Łukasz Szymbark
Gurski Franciszek Gdynia
Halboth Łukasz Łubiana
Herrmann Tomasz Władysławowo 
Hewelt Jadwiga Przodkowo
Hewelt Zenon Szemud
Iwan Gabriela Sopot
Jóskowska Gabriela Chmielno
Kamiński Radosław Wejherowo
Kankowski Wojciech Żukowo
Kargul Michał Tczew
Kass Andrzej Reda
Keler Karolina Słupsk
Kleina Kazimierz Łeba
Kłodzińska Celina Gdynia
Kobus Stanisław Brusy
Kohnke Klemens Adam Hel
Korda Ireneusz Sulęczyno
Korda Krzysztof Tczew
Kreft Lidwina Żukowo
Krefta Łukasz Krokowa
Kuklewski Jarosław Chojnice
Kulas Jan Tczew
Lanc Józef Rumia
Lehmann Anna Przywidz
Lemańczyk Andrzej Lipnica
Lessnau Piotr Strzelno
Marszałkowski Stanisław Nowa Karczma
Marszewska Irena Łubiana
Mejna-Kopania Teresa Pruszcz Gdański
Mirosławski Andrzej Chmielno
Ollick Jerzy Tuchola
Orzeł Zygmunt Władysławowo
Pająkowska-Kensik Maria Bydgoszcz
Pestka Wojciech Kościerzyna
Pioch Danuta Sierakowice
Pryczkowski Eugeniusz Banino
Richert Łukasz Gdańsk
Richter Beata Kolbudy
Rogenbuk Maria Konarzyny
Sellin Jarosław Warszawa
Stachurski Henryk Chwaszczyno
Stoltmann Ryszard Szczecin
Studziński Zbigniew Wiele-Karsin
Swobodziński Aleksander Zblewo
Sychowska Katarzyna Puck
Sylka Ryszard Bytów
Szczupaczyński Michał Lębork
Szymański Tomasz Gdańsk
Talewski Zbigniew Wiele-Karsin
Tocke Danuta Dębogórze
Turzyńska Joanna Dziemiany
Ugowska Bożena Nowa Karczma
Wajlonis Paweł Chojnice
Walkusz Eugeniusz Szemud
Walkusz Kazimierz Stężyca
Wenta Ryszard Lębork
Wiśniewski Bogdan Pelplin
Wyrowiński Jan Toruń
Zmuda Trzebiatowski Krystian  Koszalin

GŁÓWNA KOMISJA REWIZYJNA

Bronk Włodzimierz  SULĘCZYNO
Ciskowski Jacek JASTRZĘBIA GÓRA
Derra Anna  NOWA KARCZMA
Fitas Zbigniew   SZEMUD
Głombiewska Ewa   LĘBORK
Hein Tadeusz   KARTUZY
Kowalewska Elżbieta   KARTUZY
Kreft Jan   REDA
Łangowski Włodzimierz  CHOJNICE
Nacel Jerzy GDAŃSK
Piankowski Mieczysław   ŁUBIANA
Zasada Genowefa   ŻUKOWO

SĄD KOLEŻEŃSKI 

Dargacz Jan  SZEMUD
Juńska-Subocz Teresa GDAŃSK
Klawiter Kazimierz  RUMIA
Kropidłowski Piotr  ZBLEWO
Kwidziński Franciszek KARTUZY
Rogalewska Krystyna  ŻUKOWO
Szmidtke Witold BANINO

 


Członkowie honorowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

 

1978

prof. Edmund Cieślak, prof. Gerard Labuda, ks. dr Bernard Sychta

 

1981

Anna Łajming, Jan Trepczyk

 

1989

prof. Abdon Stryszak, bp Andrzej Śliwiński, prof. Roman Wapiński, bp Marian Przykucki, bp Tadeusz Gocłowski

 

1998

ks. Hilary Jastak

 

2016

prof. Jòzef Borzyszkowski, Jan Wyrowiński
 

 

© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.