Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Refleksje nad społeczeństwem i prawem
Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk Oliwa, godz. 18.00, środa, 18 marca 2020

Fundacja Wspólnota Gdańska  zaprasza Państwa 18 marca go godz. 18.00 na trzecie spotkanie Wydziału Spraw Fundamentalnych.

 

W cyklu „Refleksje nad społeczeństwem i prawem” Magda Krzyżanowska-Mierzewska i profesor Cezary Obracht-Prondzyński porozmawiają na temat  „Samorząd a demokracja: zależności i wyzwania”.

 

Inspiracją do poruszanych zagadnień będzie postać Lecha Bądkowskiego, w którego jubileusz 100 - lecia urodzin w tym roku obchodzimy.  Ale oczywiście to nie będzie opowieść o przeszłości, lecz o dniu dzisiejszym i przyszłości.

 

Zapraszamy na rozmowę ludzkim językiem między historykiem, antropologiem i socjologiem oraz praktykami prawa i obywatelami!

 

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego (kierownik Zakładu Antropologii Społecznej oraz Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą). Jest socjologiem, antropologiem  i historykiem. Zainteresowania badawcze dotyczą: problematyki Kaszub i Pomorza, uczestnictwa w kulturze, mniejszości narodowych i etnicznych, polityki regionalnej i samorządności. Autor i współautor ponad 30 książek, redaktor ponad 20, autor kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Prezes Instytutu Kaszubskiego. W 1995 otrzymał nagrodę Fundacji „POLCUL” za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu, a w 2004 Nagrodę i Medal im Zygmunta Glogera. Jest laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im Jana Heweliusza za rok 2017 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za rok 2017.

 

Magda Krzyżanowska-Mierzewska: Radca prawny. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej "Według ojca, według córki" wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka” (Warszawa 2010). Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) rozmowy z Olgą Krzyżanowską „Olga, córka Wilka”.

 

Organizatorem spotkań z cyklu Wydział Spraw Fundamentalnych jest Fundacja Wspólnota Gdańska i prowadzony przez nią Oliwski Ratusz Kultury.

 

18 marca 2020 godz. 18.00, Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk Oliwa.

Wstęp wolny.  https://www.facebook.com/events/2668073226748894/

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.